Cyklistika vede žebříček sportů, které způsobují bolest

Sport je vhodná prevence před chorobami svalů, kloubů, ale i dalších orgánů v těle. Jenže občas to, co by mělo pomáhat, škodí. Důvod je ale třeba hledat v nás samotných. Často se přeceňujeme, neprovádíme doporučený strečink před sportovním výkonem, a někdy také používáme nevhodné sportovní pomůcky.

Všestranné zatěžování kloubů
S pravidelnou nebo dlouhodobou bolestí se každý týden setkává až třicet procent lidí. Obecně však platí, že náchylnější jsou ženy. Trápí až 73% z dotazovaných. Obtíží přibývá s rostoucím věkem. U poloviny populace je na vině zejména pracovní zátěž, ať už způsobená fyzickou námahou při práci nebo nepřirozeným držením těla i při sedavém zaměstnání.

Sportem k trvalé invaliditě?
Není to jen fráze či omluva lenochy. Druhým nejčastějším pramenem bolestí je skutečně sport a pokud jste tipovali fotbal, mýlili jste se. Ten je až na čtvrtém místě. Předběhl ho i běh a posilování. Na čele ve způsobování bolesti je v současnosti velmi populární cyklistika.

Na co si dát pozor?
Žilám sice prospívá, je vhodným sportem pro lidi s nadváhou, protože nepřetěžuje klouby a chrání je před nárazy, ale páteř při ní může značně trpět. V předklonu je vyvíjen tlak na její bederní část. Pokud přitom zakláníte hlavu, přetížíte si krční páteř a přivodíte si další problémy - omezené prokrvení zúžením cév a bolest hlavy. Pokud sedíte vzpřímeně, nárazy nejsou tlumené a trpí obratle. Vedle cyklistiky je důležité, zaměřit se na pevný střed těla (core) a při jízdě aktivně zapojovat břišní svaly.

Důležité rady
Kolo si vybírejte podle parametrů vaší postavy. V prodejnách vám poradí s vhodným nastavením sedadla pro správnou polohu nohou a rukou, která šetří klouby.
 

Autor: Martina Dvořáková