Domácí suchý šampon není žádná věda

Suchý šampon je ideální pomocník, když si nechme nebo nemůžeme umýt vlasy. Je to sice pomoc jen na krátkou dobu, ale krátká je i doba aplikace. Proto je tak hojně využívám ženami, které neustále spěchají a nemají čas si někdy ani umýt vlasy. Rozhodně neslouží jako náhrada klasického mytí. Suchý šampon si můžete koupit v každé drogerii, a pokud to nestíháte nebo nechcete, můžete si snadno vyrobit doma i svůj vlastní.

ženy, vlasy, vlasová kosmetika, suchý šampon, mastné vlasy

Pro a proti
Kadeřníci suché šampony nedoporučují, ale jako občasné řešení při situacích, které to vyžadují, jsou ideální alternativou k běžnému šamponu. Problém a nedůvěra žen k takovému způsobu "mytí" vlasů tkví v tom, že složení toho, co si nanášíte na vlasy bývá v drtivé většině případů na krabičce se suchým šamponem napsáno anglicky: Rice starch, Parfum, Amyl cinnamal, Coumarin, Geraniol, Linalool, Eugenol, Hydroxycitronellal, Citronellol, d-limonene, α-isometyl ionone, Musk ketone, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl salicylate, Hexyl cinnamal, Evernia furfuracea ... Kdo se v tom má vyznat? A co to vlastně je? Zklidníme vás. Základem každého suchého šamponu je rýžový škrob, který zachycuje mastnotu a ostatní složky jsou na zjemnění vlasů, jejich parfemování, vyživování a podobně. Jenže je to pro nás příliš mnoho chemikálií a mnohé ženy si pomyslí. Dobře. Vlasy budou v pohodě. Co však pokožka hlavy? Nedostanu od vysušování lupy? Nebudu mít červené fleky? Nebude to svědit? Proto vám přinášíme návod na domácí suchý šampon na vlasy, který má jen dvě (případně tři) přírodní složky bez chemikálií a alkoholu, ale působí stejně dobře, jako suchý šampon z obchodu.


Výroba domácího šamponu
Základními složkami pro výrobu domácího suchého šamponu na vlasy jsou kukuřičný škrob a jedlá soda (soda bikarbona). Šamponu si můžeme vyrobit tolik, kolik potřebujeme, základní recept lze poměrně snadno upravit pro jakékoliv množství. Důkladně smícháme ¼ šálku kukuřičného škrobu s polévkovou lžící sody a uložíme v malé suché sklenici s víčkem (aby prášek nenasával vlhkost z okolního vzduchu). To je vše. Vzpomínali jsme však i třetí ingredienci a tou je kakaový prášek v případě, že máte tmavé vlasy. Kakaového prášku přidáváte dle potřeby, ale musíte si dávat pozor a ujistit se, že ho koupíte bez přidaného cukru. Jen čisté kakao. Slazený kakaový prášek by změnil vaše vlasy na mastné hnízdo. Soda bikarbóna kromě odmašťujícího účinku také skvěle pohlcuje pachy, což ocení ženy, pohybující se v zakouřených či jinak zapáchajících prostorách. Kukuřičný škrob nahrazuje plně rýžový, ale nebude vůbec chybou, pokud jej rýžovým škrobem nahradíte.

Jak správně nanášet domácí suchý šampon
V první řadě je třeba si uvědomit, že suchý šampon je něco jako záchranná síť, není vhodný pro každodenní použití. Praktický je však na cestách, výletech či pobytu na chatě s omezeným přístupem vody, kdy svůj zevnějšek potřebujete jednoduše a rychle zatraktivnit. Stačí jej pouze nanést, dobře vetřít ke kořínkům, vytřít do ručníku a pak už jen vyčesat. Vlasy jsou po něm velmi poddajné a tím pádem je upravíte do nějakého účesu. Účes můžete tvarovat i pomocí fénu, čili přebytečný prášek z vlasů ještě lépe vyfoukáte. Určitě si dejte záležet, aby zbytky šamponu nezůstaly ve vlasech, s poprášenými  vlasy byste totiž vypadala poměrně divně.

Autor: Lenka Kostková