Endometrióza je nemoc, kterou ovlivňují genetické, hormonální, imunologické a anatomické faktory. Nejvíce se objevuje mezi 20. a 35. rokem, ale postihuje i starší ženy.
Odhaduje se, že toto chronické onemocnění postihuje 10 až 15 % žen ve fertilním věku a téměř polovinu žen s nenaplněnou touhou mít děti. Přesto je nespočet nemocných žen, které svou diagnózu neznají. Zde je několik důležitých faktů o tomto běžném onemocnění.
Endometrióza je onemocnění, při kterém výstelka dělohy roste mimo dělohu - obvykle na vaječnících, v podbřišku nebo na vejcovodu. V některých případech se endometriózní léze mohou vyskytnout také na močovém měchýři, střevě, pochvě nebo děložním čípku. Během menstruace endometriózní léze krvácejí, což může vést k zánětu. Ten může vést ke vzniku cyst a srůstů. Příznaky jsou rozmanité a souvisejí s místem uložení endometria a se stupněm onemocnění. Časté jsou poruchy menstruačního cyklu, poruchy plodnosti, opakující se bolesti na začátku nebo konci menstruace. Nemoc může probíhat i bez příznaků a zjistí se jen náhodně.
Příznaky endometriózy se mohou velmi lišit. Mnohé ženy pociťují silné bolesti pánevního dna a během menstruace trpí depresemi a vyčerpáním. Často mají také problémy s otěhotněním. V některých případech je bolest neustálá. Studie nadace World Endometriosis Association ukázala, že 44 až 61 procent všech dotázaných žen s endometriózou trpí chronickou bolestí déle než šest měsíců.
Hormonální antikoncepce může u některých žen bolest poněkud zmírnit. Další možností je uvést tělo do uměle vyvolané menopauzy – tím se na krátkou dobu zastaví růst endometriózy a postižené orgány dostanou čas na uzdravení. Pokud ani to nepomůže, může být nutné chirurgicky zcela odstranit dělohu a děložní čípek.
Příčiny endometriózy jsou předmětem výzkumu a stále nejsou z velké části objasněny. Proto v současnosti není možné zabránit jejímu vzniku. V současnosti neexistuje ani žádná lékařská nebo chirurgická léčebná metoda, která by mohla onemocnění zcela vyléčit. Máte-li vy nebo váš příbuzný podezření na endometriózu, měli byste okamžitě navštívit lékaře.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.