Jak bezpečně a zdravě obout dítě do školy?

Dítě třeba obout bezpečně a zdravě. Ve škole tráví děti mnoho hodin. Zdaleka přitom jen nesedí v lavici. Přes přestávky nebo po obědě v školním klubu si hrají s kamarády, běhají, honí se. V šatně vyskakují pro své věci nebo seskakují z lavičky. Zkrátka, když jen trochu mohou, jsou v pohybu. Proto by prvňáčka přezůvky měly být nejen zdravé, ale i bezpečné. Přezůvky prvňáčka by měly být zdravé i bezpečné.

V mladším školním věku je už chodidlo vyvinuté, a pokud je vyvinuté správně, není podmínkou, abydítě nosilo přezůvky s pevnou patou. Neměly by to však být volné pantofle, neboť v nich dítěti hrozí podvrtnutí nohy, a pokud se úraz stane například na schodech, i z malého může být velký.


Dobré jsou sandály i polobotky


Do školy jsou vhodné nízké, nepříliš vysoké přezůvky (ne typu basketbalové tenisky). Dobrým tipem je například solidní polobotka z přírodního materiálu (kůže), který dýchá, může být i perforovaná. Neměli by to být tenisky, v nichž je noha celý den uzavřená.
Prvňáci se mohou přezouvat do sandálů, které jsou vpředu otevřené a mají vzadu přezku. Šestiletí nepotřebují již obuv s pevnou patou. Přezůvky mohou být šněrovací nebo na přezky, noha už nemusí být jimi "svázána" tak pevně jako do tří let, kdy se chodidlo vyvíjelo.
Noha musí nést na několika centimetrech čtverečních celou hmotnost těla, a proto je důležité, aby obuv byla přiměřeně velká. Hmotnost těla se musí rozložit na chodidlo rovnoměrně. Když jsou boty malé nebo velké, i chodidlo se více namáhá.


Ani malé, ani velké a dědit jen zachovalé


Rodiče by dětem neměli kupovat větší obutí s tím, že jim noha doroste. Bota nebo botička by měla být nejvíce o jedno číslo větší, než je velikost chodidla, jinak v ní noha není stabilní. Větší číslo totiž nebývá větší pouze do délky, ale i do šířky. Podle standardu je tedy větší celá bota a noha v ní je volná.
Opačným problémem jsou malé boty či přezůvky. Malé děti často jakoby necítily, když je bota tlačí a rodiče na to přijdou často až tehdy, když se na pantoflíčkách udělá na palečku dírka. Malé boty omezují krevní oběh a deformují chodidlo.
Jak tomu předejít? "Malým školákům obvykle stačí kontrolovat délku nohy jednou za půl roku a slouží na to jednoduchá pomůcka: stačí dítě změřit do výšky. Pokud naroste do výšky, určitě mu narostla i noha, "radí ortoped. Nemáme vůči tomu výhrady, ale za podmínky, že je zachovalá, že není ochozená, roztahaná, zda se zničenou výstelkou nebo s uvolněným svrškem. Dítě, které má zdravé nohy a zdědí špatné boty, si tím může deformovat chodidlo.


Klasické bačkůrky: ano či ne?
Nejširší nabídku přezůvek v obchodech tvoří klasické školní textilní bačkůrky. Jsou pro prvňáčky dobré, když mají rovnou stélku? Odborníci mají různé názory na to, zda stélka má být rovná nebo anatomicky tvarovaná podle tvaru chodidla-tedy s kopečkem na vnitřní straně. Není to podmínkou, podstatné je spíš to, aby noha v obutí byla dostatečně pevná a stabilní. Zároveň by však obuv měla být co nejlehčí a dostatečně pružná, zejména v oblasti prstních kloubů. V botách s tvrdou podrážkou, které jsou těžké jako závaží, se dítěti kráčí nepohodlně a noha se  zbytečně namáhá.
Podle odborníků netřeba slepě stavět na známých značkách výrobců obuvi. Pokud někdo vyrábí skvělé tenisky pro sportovce, to ještě neznamená, že umí vyrobit i kvalitní obuv pro dítě. Dokonce ani výrobek, který je z kůže, ještě nemusí být zdravý. I přírodní materiály mohou být barevně upravované, a pokud je bota chemicky napuštěná, noha se potí a pokožka může reagovat alergicky, "upozorňuje ortoped. Netřeba tedy sahat po těch nejdražších značkách, ale rozhodně nestojí za to kupovat dětem obuv na tržišti.


Do čeho dítě ve škole obout


• přezůvky by měly být pevné a vzdušné
• nemusí mít pevnou patu - stačí přezka, ale pata by neměla být zcela volná pro bezpečnost
• vzdušnější jsou přírodní materiály, přezůvky mohou být i perforované (s dírkami)
• nejsou vhodné velmi vysoké přezůvky
• pokud je chodidlo správně vyvinuté, netřeba mít v přezůvkách anatomicky tvarovanou stélku, která podporuje správné tvarování klenby chodidla (ale není to na škodu zejména při větší zátěži nohou při delším chození, při sportovní aktivitě jako výskoky a doskoky)
• přezůvky by neměly být těžké a měly by být pružné, zejména v prstové části
• dítě by mělo mít možnost vyzkoušet obě boty či přezůvky a projít se v nich po prodejně
• obuv může být větší nejvíce o jedno číslo (1 cm)
 

Autor: Martina Dvořáková