Jak bojovat s papilloma virem?

Zjistili vám papilloma virus? Přípravek na něj neexistuje. Pokud vám ho odhalí, nemyslete na rakovinu, mnohokrát ho zahubí imunita.
Možná jste se i vy dozvěděly, že máte v sobě jeden z nebezpečných druhů papilloma viru.

Jak proti němu bojují lékaři?

O léčebném postupu rozhoduje stav děložního hrdla. Abychom o něm získali přesný obraz, kromě onkocytologie uděláme i kolposkopii, čili hrdlo prohlédneme pomocí speciálního mikroskopu. Pokud je v pořádku, neděláme nic mimořádného, jen ženu každé dva až tři měsíce zveme na kontrolu. Jiná možnost ani neexistuje. Při prohlídce pokaždé zopakujeme onkocytologii, vyšetření, při kterém vezmeme z děložního čípku malý vzorek tkáně. Výsledek prozradí, zda v něm virus už náhodou neodstartoval chorobné změny. Po půlroce absolvuje pacientka i test, při kterém zjišťujeme, zda se v těle nadále množí. Většinou zmizí, protože ho zabije imunita, ta však musí stoprocentně fungovat. Pokud vidíme, že pacientka bývá často nemocná a mívá herpes, pro možnou poruchu imunity ji posíláme i za imunologem. Mnohdy se stává, že jí předepíše léky na posílení odolnosti a virus se vytratí.

Konizace

Co když lékaři odhalí, že na hrdle se vlivem viru děje něco podezřelého? V případě, že změny ještě nejsou rizikové, pacientku opět jen sledujeme, pátráme však i po přítomnosti chlamydií, mykoplasmat a ureaplazem. Tyto bakteriální záněty mohou také zhoršit nález na krčku. Pokud je odhalíme, ženě nasadíme antibiotika, bakterie zahynou a výsledky se nejednou upraví.Jiný postup je nutný, když vyšetření potvrdily přítomnost předrakovinných změn na děložním hrdle. Bez včasné léčby by se z nich vyvinula zhoubná nemoc! Tehdy obvykle naplánujeme konizaci, operační zákrok, při kterém odstraňujeme podezřele změněný úsek hrdla. Obvykle to bývá jen několik milimetrů. Jde vskutku o geniální operaci, díky ní se žena rozloučí nejen s podezřelou tkání v těle, ale také s problémovým virem. Přežívá totiž pouze v postižené části děložního hrdla. Vzorek z odebraných tkání posíláme na histologii a výsledek napoví, co se v něm skutečně děje. Nádorové onemocnění se naštěstí potvrdí velmi vzácně.

Prevence je nutná

Těžko říci, zda počet žen nakažených papilloma virem ve srovnání s minulostí výrazně stoupl. Zřejmě jich vždy bylo mnoho, ale nemáme to s čím porovnat. Předtím jsme vyšetření na přítomnost viru nedělali a ani dnes nepatří k běžným. Je drahé a rozhodneme se pro něj pouze tehdy, pokud onkocytologie prokáže, že se s hrdlem děje něco špatného. Nejvíce nás těší, že pacientky si na sebe dávají pozor a chodí na pravidelné kontroly, oproti minulosti jsou více informovány. Na druhé straně, bylo by pošetilé ignorovat tyto možnosti. Proč nevyužít možnost, že dnes snad jen rakovinu děložního čípku umíme zachytit a vyléčit ještě dříve, než se rozvine? Aby se nic zlého nepřihodilo, žena musí chodit každý rok na preventivní prohlídky. S infekcí se alespoň jednou v životě setkalo až osmdesát procent sexuálně aktivních lidí. Neubráníte se jí ani s kondomem, i jím si najde cestu do těla. Pro přenos viru postačí kontakt kůže v oblasti konečníku a vnějších pohlavních orgánů. Nákaza lidským papilloma virem nebývá celoživotní, tělo ji většinou samo zabije. Přítomnost viru v partnerově těle může odhalit urolog. Rakovina děložního čípku patří k častým a i velmi zákeřným chorobám. Velmi dlouho nedává o sobě vědět a nejjistější prevencí je každoroční prohlídka u gynekologa.

Očkování

Očkování proti rakovině děložního čípku je nejefektivnější u mladičkých dívek, které ještě neměly pohlavní styk, čili nemohly přijít do styku s nebezpečnými formami viru. Tři dávky vakcíny neochrání před všemi typy lidského papilloma viru, jen před nejčastějšími druhy.

Z dotazů našich čtenářek

Co nejčastěji zajímá ženy o papilloma viru?
Pokud mám v těle nebezpečný virus, onemocním na rakovinu děložního čípku?
Nemusí to tak být, ale ani jeho nepřítomnost v těle nezaručí, že neonemocníte, virus nebývá jedinou příčinou zhoubného onemocnění. K rizikovým faktorům patří i časté a neléčené záněty ženských orgánů.
Zůstanou mi po prodělané infekci v těle protilátky?
Ano, a zřejmě celoživotně. Získaná odolnost vás neochrání před všemi formami lidského papilloma viru, ale pouze před typem, kterým jste se nakazily.  Konizace se prý nesmí dělat ženám, které ještě nerodily, protože neotěhotní. Je to pravda?
Zákrok nesnižuje možnost otěhotnět a ani samotný virus nenese s sebou takovou hrozbu. Pokud lékaři u nerodičky odhalí na krčku předrakovinné změny, musí konizaci podstoupit, pozdější těhotenství by totiž mohlo zhoubné onemocnění rychleji odstartovat. U bezdětných žen lékaři dbají na to, aby při operaci neodstranili zbytečně mnoho tkáně.
Jsem po konizaci, ale mám infikovaného partnera. Mohu se znovu nakazit a hrozí mi nová operace?
Zákrok sice odolnost proti viru nezajistí, ale bývá opravdu vzácné, že se žena nakazí od stejného partnera. Pokud by se to stalo, s infekcí by si časem měla poradit vaše imunita. Opakovaný kontakt se "škůdci" ji nastartuje.

Autor: Lenka Kostková