Může být lokalizovaná nebo systémová, když postihuje nejen kůži, ale i vnitřní orgány. Zasahuje také plíce i polykací ústrojí, proto je velmi nebezpečná. Systémová sklerodermie je však vzácná, mnohem častější jsou lokalizované formy. Za týden zachytíme čtyři, pět případů, což je opravdu hodně. Kožní forma může mít několik podob.
Buď se projeví malými skvrnami, nebo jako tvrdé ložisko, které začne v pozdějším stádiu blednout a kolem se vytvoří červený lem. Z postižené oblasti vypadá ochlupení, mazové a potní žlázy přestanou fungovat, ložisko je chladné, suché, bledé, nemá žádné prokrvení. Pokud se onemocnění neléčí, může se rozšířit po celém těle a zdeformovat klouby. Kůže nad kloubem ztuhne, a to je nebezpečné zejména u dětí, protože hrozí, že se jim nedostatečně vyvinou končetiny.
Cílem léčby je co nejdříve zastavit zánět. Na ovlivnění imunity se používají imunosupresiva, které potlačují tvorbu autoprotilátek, na prokrvení postižených míst pacienti absolvují masáže, iontoforézy a různá léčebná cvičení. Léčbou se dá nemoc zastavit nebo zmírnit, ale změny na kůži jsou již nezvratné. Pokud se neléčí, může se stabilizovat i sama, ale není vyloučeno, že po několika letech se sklerodermie znovu vrátí. Zatímco lokální forma se obvykle šíří pouze několik let, systémová může trvat i celý život a nedá se vyléčit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.