Jak podpořit otěhotnění a proč bývá cesta k miminku tak složitá?

Rozhodli jste se s partnerem, že je ideální čas pro to vytvořit rodinu? Pak vás možná překvapí, že vaše snahy se nesetkají s úpěchem hned po prvních pokusech. Nebojte, je to naprosto běžné. Šance na otěhotnění je pouze 1 den v měsíci, kdy se v pohlavních orgánech ženy uvolní zralé vajíčko. Na to, jak rychle se vám podaří otěhotnět, má vliv řada faktorů – kromě správného načasování pohlavního styku je to například věk ženy, kvalita spermií muže, zdravotní stav obou. Jak přirozeně podpořit plodnost a kdy zbystřit a navštívit lékaře?

Cesta k početí: jak na to jít přirozeně?

Ovulace neboli uvolnění vajíčka a jeho sestupování vejcovodem do dělohy trvá přibližně 24 hodin. Jen v tento čas je tělo ženy schopné početí – proto hraje zásadní roli znát termín ovulace. Během plodných dnů (cca 3 dny před a 3 dny po ovulaci) si pravidelně dopřejte nechráněný pohlavní styk – spermie v těle ženy přežívají déle a jsou schopné oplození ještě 2 až 3 dny po styku. 

K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu, ten je však různě dlouhý. Jak termín ovulace poznáte právě u vás? Z fyziologických příznaků jde nejčastěji o změnu hlenu děložního čípku, kterého je víc a je řidší. Důvodem je vytvoření co nejideálnějšího prostředí pro spermie v období plodnosti. Některé ženy také cítí bolest v podbřišku, mění se trávení a můžete se cítit nafouklá, být citlivější na vůně a pachy. Zvyšuje se také libido a citlivost prsou. Jde o nejednoznačné signály. Spolehlivější je pravidelné měření teploty, buď v ústech nebo pochvě. Zapisujte si ranní teplotu – když se zvýší o zhruba 0,3 stupně Celsia, jste v polovině cyklu a blíží se ovulace. V lékárně si také můžete koupit speciální testy, které vám potvrdí, zda právě ovulujete. 

Dejte šanci bylinkám

Dalším přirozeným způsobem, jak plodnost podpořit, jsou bylinky. Ženám se doporučuje užívat především kontryhel, který pomáhá s menstruačním cyklem a ovulací, nebo také maliník, který je známý svými pozitivními účinky na děložní sliznici. Dalším pomocníkem je drmek obecný, který přispívá k hormonální rovnováze (zvyšuje hladinu progesteronu a snižuje hladinu prolaktinu, které řídí ovulaci). Dále byste měla zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, zinek a kyselinu listovou (tu dostanete v kterékoliv lékárně), například ořechy, semínka nebo listovou zeleninu. Důležitý je i pravidelný pohyb, snížení stresu a dostatek spánku – pro početí je důležité nejen zdraví těla, ale i pohoda duše. 

Jak podpořit plodnost u mužů? I pro ně platí dodržování zdravého životního stylu a naopak vyvarovat se alkoholu a kouření. Pro kvalitu ejakulátu je důležitý také dostatečný příjem vitamínu C, B i D, hořčíku, selenu a zinku. Z bylinek jsou pak vhodné maca peruánská a kotvičník zemní, které přirozeně zvyšují hladinu testosteronu. Muži by se také určitě měli vyhnout přehřívání varlat – omezit návštěvy sauny, horké koupele, ale také práci s notebookem na klíně. Vhodné není ani nošení těsného oblečení. V lékárně je možné zakoupit speciální chladivé náplasti, které se správnou teplotou v oblasti varlat pomohou. Další rady se dočtete zde.

První návštěva lékaře – co vás čeká

Nedaří se vám otěhotnět déle než rok? V tomto případě už odborníci mluví o diagnóze neplodnosti. Je proto vhodné navštívit lékaře, který vám pomůže odhalit příčinu problému. Neplodnost se týká až 20 % párů. U žen klesá plodnost už po 30. roce – pokud se snažíte o první miminko, navštivte svého gynekologa dříve a nečekejte celý rok. Mluví se ideálně o 6 měsících, po 40. roce o 3 měsících. Je důležité zmínit, že jako neplodnost se neklasifikuje jen neschopnost počít dítě, ale také problémy s jeho donošením. 

Během návštěvy lékaře čeká ženy vyšetření pomocí ultrazvuku. Součástí jsou také krevní testy, díky kterým lékař zjistí, jaký je stav vašich hormonů. Na základě zjištěných dat pak navrhne vhodnou léčbu, případně další vyšetření. Problém může být i na straně muže – týká se většinou nízkého počtu spermií nebo nedostatečné pohyblivosti, případně jejich abnormality. To vše se zjistí díky vyšetření na tzv. spermiogramu. 

Nejčastější příčiny neplodnosti

K nejčastějším příčinám neplodnosti u žen patří problémy s menstruačním cyklem, jeho pravidelností a s ovulací. Bývají zaviněné např. hormonálními poruchami, nebo také cystou, nepříznivý vliv na ovulaci mají také přísné diety nebo nadměrná tělesná zátěž. Ještě před návštěvou lékaři můžete svůj cyklus sledovat sama a v termínu předpokládané ovulace (v polovině cyklu, kdy se zároveň zvyšuje tělesná teplota o 0,3 stupně Celsia) si udělat ovulační test z lékárny. Ten vám napoví, jestli ovulujete pravidelně.

Poměrně častou diagnózou bývá při léčbě neplodnosti také endometrióza (postihuje až 10 % žen v reprodukčním věku), dále zánětlivé choroby pánve nebo zúžení děložního hrdla. 

U mužů je pak nejčastější příčinou neplodnosti porucha tvorby spermatu, jeho nízká kvalita, infekce chámovodů, ale také genetika a věk. Podepisuje se tu i nesprávný životní styl, především užívání alkoholu, nikotinu nebo anabolických steroidů. 

Jak řešit neplodnost?

Během první roky snahy o děťátko zkoušejte všechny možné způsoby, které přirozeně podporují plodnost a početí, ale především berte snahu s lehkostí. Po delší době je ale už vhodné přemýšlet o lékařské pomoci. Je pravděpodobné, že lékař odhalí problém, který půjde snadno vyřešit – např. hormonální léčbou či chirurgickým zákrokem. Pokud se ale ukáže, že pár nemůže z různých důvodů přirozeně otěhotnět, čeká partnery návštěva kliniky zaměřené na reprodukční medicínu. 

Hlavními metodami, které se k léčbě neplodnosti užívají, jsou intrauterinní inseminace, kdy je ženský organismus stimulován pomocí hormonů, v den ovulace se pak k připravenému vajíčku vpraví sperma (ať už partnera, nebo dárcovské). Druhou metodou je pak umělé oplodnění (IVF), v rámci kterého dochází k odběru vajíček ženy a spermií muže (případně se opět mohou využít dárcovské buňky). Spermie a vajíčka se spojí laboratorně, a po pár dnech je životaschopné oplodněné vajíčko vložené do dělohy ženy. Nejvhodnější metody a postup pro vás navrhnout přímo zkušení odborníci.

Patříte k párům, kterým se početí nedaří? Nepropadejte panice – cesta k miminku nemusí být snadná, ale díky řadě přirozených i medicínských metod máte velmi vysokou šanci, že se vaše přání promění ve skutečnost.

 

Autor: Martina Dvořáková