Toto zánětlivé onemocnění kůže má více pojmenování, například kontaktní dermatitida, kontaktní alergie, kontaktní ekzém. Drážděná kůže začne červenat, svědit, je napnutá, hrubne a tvoří se na ní šupiny či vyrážky. Jednou z podob kontaktní dermatitidy je právě přecitlivělost na vůně, kterou má na svědomí parfémování kosmetických a jiných výrobků. Může se objevit náhle a po odstranění alergizujících vonných složek zmizet nebo se vyvíjí postupně a má chronický průběh.
Na testování používáme standardní sadu dvaceti čtyř alergenů, která se dá doplňovat a přizpůsobit konkrétnímu pacientovi. Jednou testovací složkou je právě směs vůní. Testy mají formu náplastí a lepí se na záda. Lékař je zkontroluje po dvaceti čtyřech a sedmdesáti dvou hodinách. Podle reakce zjistí, a na co je člověk alergický. Přestože vám mix vůní vyjde negativní, neznamená to, že na voňavé přípravky nikdy nebudete alergičtí. Běžně se totiž ve voňavkách, parfémech či jiných kosmetických přípravcích může vyskytovat až sto aromatických složek! My testujeme jen osm z nich. Vědci je vybrali proto, že zjistili, že vyvolávají až sedmdesát procent alergií na parfémy. Najít skutečné viníky není vždy jednoduché. Pokud je lékař i odhalí, háček je v tom, že se jim vyhnete jen velmi těžko. Jsou totiž všude kolem nás. Věřili byste, že vás mohou zalergizovat vložky, tampony, papírové kapesníky, kondom nebo toaletní papír? Ano, neboť téměř všechny bývají navoněné! A pokud si myslíte, že vás budou dráždit jen syntetické, tedy umělé vůně, mýlíte se. Stejně vás mohou senzibilizovat i přírodní. Přestanete používat voňavku, protože vám zjistili alergii na parfémy. Řeknete si, fajn, vždyť to vůbec není problém! Jenže alergizující vonné látky nejsou jen v kosmetických prostředcích, pracích prášcích a čisticích saponátech, což si většina lidí myslí. Do seznamu zakázaných věcí musíte připsat voskové svíčky, zubní pasty, umělé nehty, klimatizaci v interiérech i letadlech, některé léčivé masti i krémy, ale i skořici, hřebíček, vanilku či koření kari, nejhorší jsou prací prášky.
Pokud již víte, že máte vy nebo někdo z rodiny alergii na vůně, měli byste omezit kontakt s vonnými látkami. To se však snadno řekne! Nespoléhejte na běžně volně prodejné krémy, sprchové gely či prášky na praní, přestože je na nich napsáno, že jsou dermatologicky testovány nebo hypoalergenní. Jde o komerční tah, jak přilákat více zákazníků. Pokud si totiž pořádně přečtete etiketu, zjistíte, že jsou mimo jiné i parfémované. Kvalitní dermatokosmetické přípravky bez vonných, konzervačních a jiných přísad opravdu dostanete jen v lékárnách. Neznamená to však, že vás nebudou senzibilizovat nebo je budete snášet po celý život! Třeba vždy vyzkoušet nejprve testery a střídat je. Kosmetiku z běžných obchodů, která má na etiketě napsáno" fragrance "nebo" parfém ", v případě alergie na vůně vůbec nekupujte. I při úklidu používejte pouze neparfémované přípravky, které mají deklarované přesné složení. Pravda, pokud takové objevíte. Nejlepší pomocník je čistá voda. Vonné esence by měli výrobci zanedlouho uvádět na etiketách všech kosmetických i potravinových výrobků, podobně jako emulgátory, konzervační látky, barviva a jiné přísady, které mohou škodit zdraví. Alespoň tak to plánuje Evropská unie. Zda se toto nařízení bude dodržovat není neznámo. Umíte si představit, jak se na etiketu malého kelímku či lahvičky vejdou všechny ty údaje? A pokud ano, přečetli byste je a rozuměli jim? Jisté je zatím jen jedno, lidí alergických na vůně v našich ambulancích rychle přibývá.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.