Přechod nebo klimakterium, tak se říká období v životě ženy, kdy dochází ke snížení tvorby hormonů ve vaječnících. Toto období, které trvá několik let, se obvykle spojuje s různými nepříjemnými příznaky. Přechod však není nemoc, přestože do mnoha vážných onemocnění může vyústit.
Žena prochází během svého života různými obdobími v souvislosti se svým hormonálním stavem. Ideální je plodné období, kdy pravidelně dochází k ovulaci, organismus produkuje ženské pohlavní hormony-estrogen i progesteron-a jejich střídání navozuje pravidelný menstruační cyklus. Estrogen navíc chrání před řídnutím kostí, před srdečně-cévními onemocněními a mnoha dalšími obtížemi. Už kolem čtyřicítky však dochází ke zkracování první fáze menstruačního cyklu. Ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) se posouvá na období těsněji po menstruaci, skončení krvácení a žena, která se dosud spoléhala na přirozené metody kontroly početí, může neplánovaně otěhotnět. Považuje totiž z hlediska možného otěhotnění za "bezpečné" dny, které už "bezpečnými" nejsou.
Třetina života s nedostatkem hormonů
Později nastává období, kdy už ovulace není součástí každého menstruačního cyklu. Postupně začnou takové "anovulační" cykly převažovat, a to se projevuje poruchami v menstruačním krvácení. Ženiny vaječníky stále mohou produkovat dostatek ženského pohlavního hormonu estrogenu, ale chybí progesteron, protože to je hormon, který vzniká z prasknutého folikulu při dozrávání a uvolnění vajíčka. Čili jen pokud má žena ovulaci. Co ženy nevědí, i nedostatek progesteronu se může projevit návaly horka a pocením. Tyto nepříjemné příznaky způsobuje před padesátkou právě nepoměr mezi hladinami estrogenu a progesteronu. Zatímco taková žena pravidelně krvácí, stačí jí v tomto období před menopauzou, čili během "premenopauzy" podávat čistě progesteronové (gestagen) hormonální přípravky. Pokud má potíže. Nepotřebuje tedy ještě náhradní léčbu estrogeny.
Menopauza je doslova poslední menstruační krvácení.
To, která menstruace byla opravdu poslední, se dá zjistit až zpětně, tedy po roce, během kterého už žena nekrvácela. Pokud měly vaječníky děvčátka při narození asi milion vajíček, po menopauze již obsahují jen asi 5 - až 10 tisíc folikulů, čili dutinek ve vaječníku, v nichž za jiných okolností zrálo vajíčko. Teď však už nejsou reakce schopné, a tím ztrácejí i schopnost tvorby hormonů, jejich činnost vyhasne. U nás je průměrný věk poslední menstruace 50 – 52 roků a ženy se dožívají téměř osmdesátky. Žena vlastně třetinu svého života prožije s nedostatkem ženských pohlavních hormonů.
Hormonální substituční léčba
V minulosti ženy nepociťovaly problémy související s menopauzou až v takové míře. Častěji byly těhotné, mezi těhotenstvími dlouho kojily, čili měli vysoké hladiny ženských pohlavních hormonů. Dnes jsou mnohé v období nejproblematičtějších hormonálních výkyvů na vrcholu kariéry. Kromě toho dnes ženy dobíhají muže v kouření, v pití, stresu i přejídání se. Jelikož po menopauze odpadá i přirozená ochrana ženského organismu před srdečně-cévními onemocněními v podobě zmíněného estrogenu, dnešní ženy dobíhají muže i v diagnózách jako ischemická choroba srdeční a její akutní forma-infarkt. Od menopauzy se snižuje i obsah minerálů kostry asi o 15 procent za desetiletí. I zde jsou na vině chybějící ženské pohlavní hormony, proto je třeba o to více dbát na pohyb a dostatečný příjem vápníku ve stravě. Problémy během klimakteria, tzv. klimakterický syndrom, lze dnes řešit různými způsoby. Důležité je přijít za svým gynekologem-a podle možnosti ne až s první poruchou cyklu související s věkem. Lékař může ženě během období před menopauzou i menopauzy po absolvování potřebných vyšetření (např. hormonální profil, jaterní testy, vyšetření prsů ...) předepsat hormonální přípravky-buď čistě estrogenní, gestagen, nebo kombinované. Existují ve formě tablet, náplastí, gelu na kůži či injekcí. Dnes se tato léčba nenasazuje plošně, ale jen ženám s klimakterickým syndromem nebo vysokým rizikem řídnutí kostí. Horní hranice užívání tzv. hormonální substituční léčby stanovena není, doporučuje se brát ji, dokud přínos převyšuje rizika. A to musí zvážit odborník.
Některé ženy odmítají nebo nemohou užívat hormonální léčbu, takové si mohou vybrat z doplňků výživy rámci tzv. přírodní léčby-tzv. fytoestrogeny. Některé látky obsažené v rostlinách mají totiž účinky podobné ženským pohlavním hormonům. Nejčastěji jsou vyrobeny ze včelí mateří kašičky, sóji či červeného jetele, některé obsahují i přidaný vápník a vitamin D jako prevenci řídnutí kostí. Jejich nevýhodou je to, že na ně nepřispívá zdravotní pojišťovna.
Příznaky a následky menopauzy
• Psychické: podrážděnost, nesoustředěnost, poruchy paměti, deprese, ztráta libida, nespavost.
• Fyzické: návaly horka, noční pocení, únava a nedostatek energie, suchost v pochvě, bolest během soulože, ochabování prsů, změny v růstu ochlupení, atrofie močového a pohlavního ústrojí a následný únik moči či častější močové infekce, řídnutí kostí, zvýšená hladina cholesterolu a postupující ateroskleróza.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.