Časté krvácení z nosu, epistaxe, může signalizovat nedostatek vitaminů, ale třeba také zhoubný nádor v nosní dutině. Proto je třeba vyhledat odborného lékaře, otorhinolaryngologa, který provede příslušná vyšetření a stanoví diagnózu.
Mokrý ručník příliš nepomáhá
Nejčastějším zdrojem krvácení z nosu je shluk cév na přední dolní části nosní přepážky. První pomoc je snadná: předkloňte hlavu, aby krev nezatékala do krku, a přitlačte křídlo nosu k přepážce, čímž zatlačíte na porušené cévy. Nesmrkejte! Po pěti až deseti minutách by se krvácející céva měla sama uzavřít. Mokrý, chladný ručník na krk lze použít, má však jen malý efekt. Dobré je mít doma v lékárničce sterilní želatinovou houbičku na zastavení krvácení z nosu, kterou zakoupíte v lékárně (Gelaspon). Pokud krvácíte z hlubší části nosu, zatlačení nepomůže. Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud krvácíte déle než patnáct, maximálně dvacet minut!
Nádor v nosní dutině
Krvácení se častěji objeví při viróze, když se vlivem častého smrkání oslabí cévní stěna. Nejednou i v důsledku častějšího smrkání. Příčinou krvácení může být i vyšší krevní tlak, alergie, záněty v nosní dutině, ale i nedostatek vitaminu C, poruchy srážlivosti krve nebo léky, které potlačují srážlivost krve. Častým krvácením z nosu mohou trpět i kuřáci a uživatelé některých drog (kokainu). Příčinou ale mohou být i nádory, proto není dobré takovou věc jako je krvácení z nosu, podceňovat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.