Léčba smíchem zdarma - gelototerapie

Léčí, nic nestojí a přesto s ním většina lidí šetří? Ano, je to smích! Dokáže odhalit lidské nitro, léčí psychiku, povzbuzuje fyzično, působí jako antidepresivum - to jen pár příkladů, kde pomáhá. Přitom vědci dle svých odborných studií tvrdí, že smějeme v průměru 6 minut denně. Věřili byste tomu?

životní styl, stres, léčba smíchem, smích

Problémem číslo jedna je stres
Stres se výrazným způsobem podílí na oslabení imunitního systému člověka. Tím pádem je člověk náchylný na různá onemocnění. Jednou z možností jak se zbavit stresu je smích. Nedávno mi moje přítelkyně vyprávěla svou teorii o boji se stresem a pochmurnými myšlenkami: "Je to více než jednoduché. Vždy, když vás přepadnou myšlenky plné smutku či starostí, začněte se sama pro sebe usmívat. Dáte tím mozku jasný signál, že se nemá zabývat negativními myšlenkami. Úsměv a smutné myšlenkové pochody nemohou jednoduše probíhat paralelně. "Vyzkoušela jsem to na vlastní kůži a musím uznat, že to má něco do sebe. V mozku se nachází obrovské množství neuronů. Úsměv resp. smích je jako mávnutím kouzelného proutku oživí. Tato expanze milionů neuronů a jejich obrovská přívalová energie se přenáší do svalů a následně ostatních částí těla. Od úsměvu je jen malý krůček ke smíchu. Smích se podílí na okysličení krve, tím pádem srdce pracuje rychleji. Následně se vylučují katecholaminy - adrenalin, noradrenalin a dopamin, které jsou spouštěči vzniku hormonů štěstí. Endorfiny lze považovat za spolehlivé bojovníky proti nervozitě, strachu a smutku.

Smích je lékařem duše i těla
Lékaři jsou přesvědčeni, že smích snižuje práh fyzické bolesti, pomáhá hojit rány a zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu. Smích zaměstnává břišní svaly a zlepšuje trávení. Jen pro zajímavost, smích způsobuje napínání sedmnácti svalů na obličeji a osmdesáti v ostatních částech těla. Pozitivní je jeho vliv na dutinu ústní, protože smíchem se zvyšuje produkce slin. Tento jev ovlivňuje PH faktor v našich ústech. Smích je "čističem" dýchacích cest. Úsměv a smích jsou zároveň magnety, které přitahují pozitivní energii. Smíchem se člověk stává přitažlivějším. Proto: "Smějte se!"

Blahodárným účinkům smíchu se stále více věnují i ​​odborníci
Léčba smíchem je odborně nazývaná gelototerapie. Stoupenci této vědní disciplíny jsou přesvědčeni, že duševní rozpoložení má přímý vliv na fyzické zdraví člověka. Na závěr si připomeňme slova M. Horníčka: "Člověk, který se směje, je jako baterie, která se nabíjí." 

Autor: Lenka Kostková