Nejen náročný trénink, ale i rekreační sportování má v létě svá specifika. Je třeba brát ohledy na srdeční činnost, která nemusí vydržet nápor tepla a fyzické námahy. Tělo vydává značnou část své energie nejen na samotný výkon, ale i na regulaci tělesné teploty.
Sportování v teplých měsících
Sportování během letních měsíců je pro organismus náročnější. Přirozeně za to může horko. Hranice, kdy už nesportovat, není přesně dána. Je to individuální, rozhodovat o tom může i množství tuku. Obecně platí, že čím máte vyšší podíl tuku v těle, tím hůře se odvádí teplo. Štíhlí lidé jsou v tomto případě ve výhodě. Aby vám letní trénink neublížil, udělejte si malé úpravy. Snížit fyzickou zátěž se vyplatí, když je venku více než 30 stupňů Celsia.
Teplo je námaha
Proč se vyplatí intenzitu tréninku snížit? Během horký letních dnů udělá srdce o dvacet úderů více než při stejné zátěži v chladnějších dnech. Poctivěji musí pracovat i na termoregulaci, aby se organismus nepřehřál. Pokud chcete mít přesnou kontrolu, kupte si měřič pulsu, tak budete vědět, když se dostanete do kritických čísel. Při běhání i kolektivních sportech si pravidelně dělejte preventivní přestávku. Nemusíte si sednout a vyložit nohy, stačí se projít, ideálně ve stínu. Tělu postačí na odpočinek dvě, tři minuty.
Lepší je ranní trénink
Snažte se zařadit trénink spíše na ráno. V letních měsících se už kolem sedmé pohybují teploty od 15 do 20 stupňů Celsia, což jsou na sportování ideální hodnoty. Ačkoliv sluneční paprsky jsou nejintenzivnější kolem oběda, vzduch je nejteplejší kolem čtvrté odpoledne. Dvojnásobně to platí ve městě, kde horko sálá z asfaltu. Organismus se nemusí přehřát pouze, když vám sluneční paprsky pálí rovnou na hlavu, ale ještě dříve se tak může stát v letním, dusném vzduchu.
Běh lesem a plavání
Nedržte se zaběhaných kolejí, ale snažte se aktivity vybírat podle stupňů Celsia. Běžecké dráhy vyměňte za rychlou chůzi v lesoparku, případně si jděte zaplavat. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, nezapomínejte pravidelně pít. Tekutiny si doplňujte malými doušky. Vyhýbejte se slazeným bublinkovým nápojům a neředěným ovocným šťávám, omezují další příjem tekutin a mohou způsobit i žaludeční potíže. Na pitný režim nezapomínejte ani při plavání. Dehydratace se může dostavit už po půl hodině strávené ve vodě. Ideální jsou neslazené minerální vody, které vám kromě vody doplní i, v létě tolik potřebné, minerály.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.