Foam roller, pěnový váleček, je výborná nejen cvičící, ale i masážní pomůcka. Najdete ji téměř ve všech fitcentrech, ale také si váleček můžete koupit domů. Na cvičení si můžete vybrat pěnový váleček různé délky, konzistence a také třeba pokrytý výčnělky. Mezi jeho hlavní přednosti patří to, že vám s ním podaří uvolnit ztuhlé svaly, ale také svaly posílit a vyformovat.
Zlepšuje průtok krve a cítíte se lépe
Proč přišly tyto molitanové válečky do popředí? Možná má v tom prsty i změna postoje vůči masážním terapiím. Přechod od elektronických pomůcek k skoro ručním, manuálním a jednoduchým pomůckám. Lidé si více začali uvědomovat přednosti technik jako je masáž, svalová aktivace, aktivní terapie - pomůže to běžným lidem i sportovcům. Co to všechno má společně s pěnovými válečky? Rozvoj pěnových válečků souvisel s potřebou elitních sportovců a jejich terapeutů provést masáž měkkých tkání pro větší skupiny za rozumnější cenu. Použití je přitom velmi jednoduché a intuitivní - pomocí pěnového válečku používáte vaši hmotnost na uvolňování tuhých a poškozených tkání. Díky této jednoduchosti mnozí objevili jejich další využití: prevence úrazů a zlepšení sportovního výkonu. Je to vlastně taková automasáž.. Někdy může pěnový válec nahradit za určitých okolností masáž od terapeuta. Poskytuje se tak masáž měkkých tkání pro velké masy v jakémkoli prostředí. Třeba ale znát určité způsoby, jak přesně využít tuto pomůcku.
Pěnový válec je prostě válcovitý kus z extrudované tvrdé buněčné pěny
Je to podobná pěna jako se používá v plaveckých bazénech, ale o něco tvrdší, větší a hustší. Mohou se však jejich velikosti lišit. Také jsou dostupné různé hustoty z měkké pěny, nebo tvrdší vysoce husté, případně s pevným válcem uprostřed obklopený měkkou pěnou. Čím má sportovec více svalů a je pevnější, tím tvrdší válec se doporučuje. Začátečník se slabší muskularitu by měl začít s měkkými válci a případně je časem vyměnit za tvrdší. Původní koncept doporučuje využít váhu těla pro vyvinutí tlaku na citlivé oblasti ve svalech, někdy nazývané jako spouštěcí body, případně pro uvolnění hrudek ve svalech, případně v bodech zvýšené hustoty svalů. Je tedy třeba vyvinout tlak na oblasti, které jsou náchylné na zranění. Válec oproti běžným masážím a uvolňovacím pohybům umožňuje použít delší dobu působení tlaku v rozsáhlých dlouhých svalových skupinách. Sportovci využívají válec pro nalezení problémových oblastí, zranění a snaží se snaží vrátit tyto body do původní formy se sníženou hustotou a menší aktivitou ve svalu.
Jak správně válec umístit
Působení válce může být paralelní, kolmé, 45-stupňové v závislosti na svalu. Pocit masáže závisí na úrovni sportovní zdatnosti, věku, celkového pohodlí. Válec nám umožňuje ovládat intenzitu podle vlastní hmotnosti. Neexistuje univerzální dohoda o tom, jak často, kdy a jak dlouho používat válec, často se ale zavedlo používat válec před a po tréninku. Výhodou válce použitého před tréninkem je kvalitní zahřátí svalu a tím i prevence zranění na tréninku. Po cvičení válec zase pomáhá zotavit se z namáhavého tréninku. Ideální je tedy použít válečky alespoň před tréninkem, případně po tréninku, pokud se pociťuje někde bolest. Válec se může používat i denně, to je také výhoda oproti běžné masáži. Při akutní bolesti lze použít válec i 12x denně. Doba působení válce je nejčastější 10 minut, není to však pravidlem.
Válec působí nejlépe na dolních končetinách,
i když se dá bez problémů použít i na vrchní část těla. Tkáň v horní části těla není tak hustá jako v dolních končetinách a také mnoho zranění a potřeba uvolnění vzniká v nohách. I když se v první řadě používají válečky pro nohy, přesto mohou být použity na horních končetinách. Platí pro ně stejné postupy s jedním rozdílem: válec musí provést větší tlak na jednom místě než jaký se vyvíjí u nohou.
Válcování s pěnou může být mírně bolestivé, místy nepříjemné
Mohli bychom to přirovnat k strečinku: při strečinku je důležité, abyste rozlišovali mezi přiměřenou mírou nepohodlí spojenou s určitým hraničním bodem a nepohodlím, které může vést ke zranění. Totéž platí i pro válec. Po skončení válcování, byste se měli cítit lépe, nikoliv hůře. Válečky by nikdy neměly dojít až k mechanickému poškození. To může být znakem nevhodně zvoleného válce nebo nepřiměřeného tlaku.
Výhody pěnových válců
Zlepšený průtok krve, zlepšené svalové napětí, přerušení uzlů ve svalech a snížení svalové bolesti.
Pravidla pro používání válečků
Před použitím pijte hodně vody. Tělo a tím i tkáně byste měli udržet hydratované a pružné při válcování. Použijte válec jako zahřívací nástroj před cvičením. Provádějte valivé pohyby pomalu a soustředěně. Změňte směr působení válce v různých směrech. Používejte válec častěji než běžnou masáž.
Válcování versus masáž
Je lepší masážní terapie nebo pěnový válec? Odpověď je jednoduchá: práci rukou nenahradí válec. Ruce jsou spojené přímo s mozkem a mohou cítit a reagovat. Pěnový válec je neživý předmět, necítí, nereaguje. Pokud cena pro vás není problém, doporučujeme určitě pravidelnou masáž. Pokud však máte málo času, nedostatek finančních prostředků, tak válec je pro vás ideálním řešením.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.