Krvácení s nosu se není třeba bát, většinou nejde o nic vážného. V 95 % případech teče krev z místa, které se odborně nazývá locus Kiesselbachi. Dá se dosáhnout konečkem prstu, nachází se přibližně centimetr od vchodu do nosu, na přepážce. Je to hustá spleť cév, nejzranitelnější a nejdostupnější při čištění nosu. Krev poteče, pokud jedna z hromady cév praskne.
Pokud se krvácení opakuje příliš často, je dobré navštívit otorinolaryngologa. Ten může locus Kiesselbachi zničit dvěma způsoby. Po anemizaci a místním znecitlivění se místo krvácení koaguluje elektrickou bipolární pinzetou. Jen co se ho dotkne, je pryč, trochu to pacienta štípne. V případě chemické koagulace při mírném krvácení je stejný postup. Nejprve anemizace, která zásadně sníží přítok krve do místa krvácení, pak mírná lokální anestézie a následně leptající chemikálie. Locus Kiesselbachi je pryč a zůstane po něm jen jizvička. Ale pozor, pokud se locus Kiesselbachi spálí, ještě to neznamená, že se jinde nevytvoří. Pokud je člověk náchylný na krvácení, tělo si najde jiné místečko v nose, odkud bude krev téct i poté.
Jak zastavit běžné krvácení z nosu?
1. Předklonit hlavu a přitlačit nosní křídlo k septu nebo si přímo na ni přiložit prst (strčit ho do nosu). Vydržte 2-3 minuty, během této doby se krev v cévě srazí. Pokud držíte boční stěnu nosu zmáčknutím, nos by vůbec neměl krvácet.
Omyl: Pokud hlavu zakloníte, nahltáte krev. Sice nezašpiní šaty, ale nateče do nosohltanu. Zvláštní zkušeností je, že člověk, kterému teče krev, v prvním momentě nemyslí na to, aby o ni nepřišel, ale jde mu o to, aby to nebylo vidět.
2. Vezměte kus vaty a dekongestiva nosní kapky. Nakapejte je na vatu, dejte do nosu a opět přitlačte nosním křídlem. Kapky stáhnou cévy, i krvácející. Po chvilce přestane nos krvácet.
3.Přiložit studené na krk? Nemá to zásadní význam, resp. jde o mýtus.
4. Až když tyto svépomocné postupy selžou a nos krvácí déle než půlhodinu, je důvod jít na pohotovost.
Další příčinou krvácení z nosu může být hypertenze, znají ji většinou dospělí, resp. starší s křehkými cévami. Zdrojem je větší prasklá céva hluboko v nose, okolo jsou jen kostěné stěny, nic, co se dá stisknout (např. nosní křídlo při krvácení zepředu). Správně ho umí zastavit jen otorhinolaryngolog, který krev odsaje a pomocí optiky najde místo krvácení. Potom ho může koagulovat elektricky, cíleně.
Jako poslední možnost se v případě neúspěchu dělá tamponáda nosu. Celá polovina nosu se postupně vytamponuje dlouhým pruhem gázy, která je nasáklá vazelínou. Tamponáda by měla stlačit krvácející cévu. V nose se nechává alespoň 24 hodin. Existuje i balónová tamponáda. Je to trubička, přes kterou se dýchá a na ni jsou nastaveny nafukovací balóny s vývodem pro nos. Po jejich nafouknutí na správném místě se krvácení zastaví.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.