To, že životní styl budoucí matky má vliv na zdraví její očekávaného dítěte, není žádná novinka.Nedávná studie nizozemských vědců to jen potvrdila. Když je žena vystavena špatným návykům v raném těhotenství, ovlivňuje to vývoj placenty. Vědci zjistili, že ženy, které kouřily, měli vysoký krevní tlak nebo nízké hladiny kyseliny listové na začátku těhotenství, donosily menší děti s vyšším rizikem pozdějších komplikací.
První trimestr je velmi kritickým obdobím pro růst a vývoj plodu. Plod bývá postižený již před první návštěvou těhotné ženy u lékaře.
Lékaři sledovali 1631 těhotných žen od jejich prvního trimestru těhotenství, dokud jejich děti nedosáhly dvou let věku. Průměrný věk matek byl 31 let, více než polovina měla vyšší než středoškolské vzdělání, normální hmotnost a čtvrtina z nich na začátku studie kouřila. Děti, jejichž matky kouřily nebo měly vyšší hodnoty spodního krevního tlaku, byly menší. Stejně, jako děti žen, kterým chyběla kyselina listová, nebo měly vyšší hladinu červených krvinek. Navíc u dětí, které měly omezený růst v prvním trimestru, byla o 7,2 % vyšší pravděpodobnost předčasného porodu a o 7,5 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít nízkou porodní hmotnost. Ta má za následek množství komplikací a problémů při dalším vývoji dítěte. Vědecká studie předpokládá, že když je žena vystavena špatným návykům v raném těhotenství, ovlivňuje to vývoj placenty.
Placenta je odpovědná za to, jak bude plod prosperovat, jaká bude jeho šance přežít. Pokud nebude kvůli životnímu stylu matky fungovat na sto procent, šanci na přežití bude mít miminko nižší.
Proto by měly ženy navštívit lékaře ještě předtím, než se rozhodnou otěhotnět. Jen tak se totiž dá zjistit, zda potřebuje budoucí matka užívat doplňky výživy s kyselinou listovou, případně zda není třeba upravit její krevní tlak. Samozřejmostí by mělo být odvykání kouření ještě před otěhotněním.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.