Přirozené způsoby meditace a hluboká meditace pod vedením odborníka

K tomu, abyste meditovali, nepotřebuje žádné extra odborné znalosti. Přirozeně meditujete i tehdy, když se bezmyšlenkovitě zahledíte na stěnu. Ale hluboká meditace vás nejen uklidní, sníží krevní tlak a dokonce dokáže zmírnit i projevy některých onemocnění. Pozitivní účinky hluboké meditace byly zaznamenány například u psoriázy a astmatu.

Přirozené způsoby meditace a hluboká meditace pod vedením odborníka

Díváte do zdi
Meditace je jediný mentální trénink, který obstál ve zkoušce času a prošel i přísnými laboratorními testy. Osvědčila se nejen v mírnění stresu a depresí, ale zjistilo se, že zlepšuje pozornost, psychickou výkonnost a také hustotu šedé hmoty v mozku. Obecně se říká, že ji zvládne každý, protože meditujete i tehdy, když se zahledíte do prázdna. Meditace je bezmyšlenkovitý stav, ve kterém se mysl uklidní a vy pocítíte úlevu, stav hlubokého uvolnění. Existuje mnoho druhů meditací, ale lidé si je spojují zejména s jistými filozofickými nebo náboženskými přesvědčeními. V současnosti však již existují vědecké důkazy o blahodárných účincích stavu meditace na fyzické i psychické zdraví těch, kteří pravidelně meditují.

Hluboká relaxace a kurzy jógy
Při hluboké relaxaci se vám nečekaně rychle obnoví síly. V současnosti většina lidí na západě ztrácí schopnost relaxovat. V důsledku životního stylu je vědomí i podvědomí přeplněné, a tak se ani během spánku nedokážete dokonale a hluboko uvolnit. A to je začátek všech psychických a psychosomatických poruch od nespavosti přes migrény až po hluboké deprese. Pokud se přece jen necítíte na terapeuta, přijde vám vhod i kurz jógy. V ní vede k meditaci několik kroků, které se naučíte. Začíná se jednoduchými dechovými a relaxačními technikami, kterými uvolníte tělo a postupně prohloubíte svou schopnost soustředit se pouze na svůj dech a pocity. Už tímto se na krátké okamžiky myšlenky zpomalí a vznikne mezi nimi prostor ticha, který je velmi příjemný a často se spojuje s pocitem vnitřní radosti nebo povznesenosti. Po nich následuje koncentrace. Soustředění mysli na jeden bod, skutečnou nebo fiktivní věc, příjemná představa relaxačního místa nebo i zvuk v podobě hudby. V těchto krocích má nácvik meditace mnoho společného s autogenním tréninkem či s autohypnózou.

Běhejte, malujte, hrajte
Při meditaci však nemusíte jen sedět a dýchat. Meditací může být i oblíbená činnost, například běh, malování či hra na hudební nástroj. Je to stav, ve kterém jste pohrouženi v přítomném okamžiku, mysl utichá a vy si užíváte jen to, že jste, a to, co právě děláte.. Možná se vám bude snadněji zpočátku meditovat pod dohledem osobního trenéra nebo ve skupině meditujících. Připravte se také na to, že vás mohou zaskočit dlouhodobě potlačené emoce nebo vzpomínky. Pokud během meditace přicházejí nepříjemné pocity nebo obrazy, které vás ruší či děsí, poraďte se s odborníkem na podvědomí, který vám pomůže zpracovat traumatické zážitky. Pokud v sobě máte pocity viny nebo nezpracované emoce, nemůžete se uvolnit a prožívat realitu, ačkoli je příjemná. Proto mnozí nedokážou meditovat, nebo dělat autohypnózu či autogenní trénink bez osobní asistence terapeuta.

Útěk z reality?
I vy vnímáte meditaci jako útěk z reality? Opak je pravdou! Hlavním účelem meditace je být schopen plně vnímat a prožívat realitu. Ti, kteří se jí pravidelně věnují, jsou klidnější, vyrovnanější, často i výkonnější a určitě zdravější. V mnoha státech již existují pro pracovníky firem meditační místnosti a mnohé zdravotní pojišťovny již zohledňují fakt, zda se zaměstnanci pravidelně věnují meditaci.

Jak správně meditovat?
* Najděte si místečko, které se bude spojovat pouze s meditací. Můžete si tam dát něco hezkého, zapálit si svíčku a učinit tak chvíli relaxace něčím výjimečnou, abyste ji hned na začátku odlišili od spánku i od běžného dne.
* Meditujte pravidelně a ve stejnou dobu. Pomáhá to tělu i mysli vytvořit si návyk, který usnadní vstup do stavu hlubokého uvolnění.
* Pokud máte rádi vůně, vyberte si jednu, která vás bude provázet jen v meditaci, stejně je to s hudbou. Vaše tělo i mysl si postupně spojí tyto vnější vjemy s pocitem klidu a uvolnění.
* Meditujte v poloze, ve které jste schopni úplně se uvolnit, ale nesmí být stejná jako při spánku.
* Začněte s jednoduchými dechovými a relaxačními technikami a pokračujte koncentrací. Soustřeďte se na příjemnou představu, stejně jako na něco, co toužíte ve svém životě změnit. Představujte si sebe takového, jakým byste chtěli být.

Autor: Martina Dvořáková