Proč lidé pijí, a jak lze úspěšně abstinovat?

Jak je to s alkoholismem? 1. Lidé, kteří začnou pít už v mladém věku, pijí v partách. Málokdy mladý člověk začne pít sám. 2. Po alkoholu sáhnou lidé pracovně vytížení, kteří neumí odpočívat. Zkoušejí se uvolnit pomocí alkoholu. 3. Pokud je partner příliš úspěšný a bohatý a dává to najevo, jeho polovička to řeší pitím - pití z pocitu méněcennosti. 4. Lidé, kteří měli nešťastné dětství, vyrostli v rodině alkoholiků nebo tyranů, byli sexuálně zneužíváni - pití kvůli zapomenutí. 5. Životní ztráta manžela, manželky, dítěte, nevěra, rozvod,.. - pití v důsledku psychického traumatu.

Proč lidé pijí, a jak je lze úspěšně abstinovat?

A jak je to s abstinencí?
Po Kristu: Víno je v křesťanské liturgii symbolem krve Ježíše Krista, ale Kristus nabádal k umírněnosti a půstu. I v pití vlastní krve.
Po Mohamedovi: Mohamed pití alkoholu zakázal.
20.léta: V USA se také pokusili o zákaz pití alkoholu, ale prohibice jen posílila organizovaný zločin. Al Capone byl spokojen.
80.léta: Michail Gorbačov zavedl " suchý zákon ". Doufal, že Rusové budou méně pít. Popularitu nezískal. Rusové pijí ještě víc.
Dnes: více se hovoří o škodlivosti drog a cigaret, alkohol jakoby se stal normálním jevem v naší společnosti. Lidmi motajícími se uprostřed cesty opovrhujeme, přitom sami si možná doma naléváme, jen to není vidět - zatím!

Stát se závislým je dlouhý proces, ale dostat se ze závislosti trvá mnohem déle
Často člověk několikrát selže, dokud skutečně může říci, že již není závislý, ale abstinující alkoholik. Alkoholismus se totiž vyléčit nedá. Buď přestanete pít, a budete abstinovat, nebo do toho budete padat znovu a znovu. Záleží na tom, jak hluboko jste byli. Důležité je, přijít věci na kořen, pojmenovat příčiny a změnit životní filozofii. Alkohol se v našem životě vyskytuje již od raného dětství. Přijímá se jako jeho přirozená součást. A to je první chyba. Velmi dlouho trvá, dokud člověk pochopí, že pití alkoholu není přirozené.

V dnešní době se alkohol rozšířil znepokojivě mezi mladými lidmi a ženami
Ale i procento pijících mužů stále stoupá. Je to zvláštní, že v době, kdy by každý měl obrátit v ruce každou korunu a rozumně ji využít, stále častěji peníze propadají dolů hrdlem na alkohol. Cesta k pochopení, že alkohol nic nevyřeší, je dlouhá a těžká. Nejhorší je, že tito lidé nenacházejí pochopení ani u okolí. Buď jimi pohrdají a neváží si jejich snahy přestat pít, a navzdory abstinenci jimi nadále pohrdají, jako by se už nikdy neměli polepšit, nebo naopak, jejich snahu zlehčují, že vždyť to není tak hrozné občas se napít, je to normální přirozené atd. atd. . Pijící člověk nepotřebuje mnoho povzbuzování a argument pro opětovné pití se rychle najde. Takže abstinence, pokud nejde o člověka, který se tak rozhodl dobrovolně ještě před tím, než podlehl alkoholu, je velmi závažná cesta k šťastnějšímu životu.

Věděli jste, že?
• Nejnižší spotřeba alkoholu je na Maltě.
• Nejdražší alkohol je ve skandinávských zemích.
• Nejlevnější alkohol se prodává a České republice, na Slovensku , v Maďarsku a Španělsku.
• Největší pijáci jsou Lucemburčané.
• Nejvíce peněz na alkohol utratí Irové.

Autor: Martina Dvořáková