V rozcvičení třeba respektovat i poznatky o dynamických stereotypech. Vypracování dynamického stereotypu vyžaduje neměnné pořadí podmíněných a nepodmíněných reflexů, stále kvalitativní vlastnosti podnětů a neměnné intervaly mezi podněty. Tento fakt se dá příznivě využít při rozcvičení, které z tohoto hlediska má probíhat stereotypně. Ale zejména u některých typů sportovců, ale i v závislosti na jiných faktorech, může dynamický stereotyp hrát už při rozcvičování negativní roli. V tomto případě musí probíhat netradičně. Zvýšení hladiny kyseliny mléčné v krvi má nižší hodnoty při takových cvičeních, které se konaly při rozcvičení. V průběhu rozcvičení se vytváří rovnováha mezi ději odčerpávajícími a obnovujícími energetické zásady. Vhodným rozcvičením můžeme ovlivnit i změněnou úroveň dráždivosti centrálního nervového systému v předstartovním stavu. Vlivem rozcvičení se zlepšuje nervosvalová koordinace, snižuje se počet chyb a jejich odstranění probíhá rychleji. Tento vliv je účinný tehdy, pokud je rozcvičení intenzivní a kvalitní.
Zjistilo se, že sportovci na začátku tréninkové jednotky nebo sportovní soutěže mívají mnohdy nepříjemné pocity ve svalech, při dýchání, žaludeční potíže, psychickou nevolnost, pocity svázanosti pro plné nasazení v závodě. Tyto pocity zanikají až později v průběhu soutěže nebo tréninku. Takové stavy mají vždy nepříznivý vliv na výkonnost. Snižují tréninkový účinek a zvyšují pravděpodobnost úrazů. Ukázalo se, že hlavní příčinou je nedostatečné rozcvičení. Ve většině případů je to v důsledku nedodržení základní skladby rozcvičení, nesprávného výběru cviků a jejich uplatňování ve staré tradiční formě. Rozcvičení v chladném počasí a lehkém oblečení způsobuje značné ochlazování organismu, prodlužuje čas rozcvičení, takže se plýtvá energie na úkor tréninku nebo soutěže.
Odstranění uvedených nedostatků předpokládá osvojit si několik základních poznatků o rozcvičení. Každé rozcvičení by mělo obsahovat tři části: rozehřátí, švihovou gymnastiku a speciální část. Rozehřátí by mělo zahrnovat cvičení, které by zvýšily cirkulorespirační pochody tak, abychom mobilizovali krevní zásobárny, aby se krev vypudila do pracujících svalů a ostatních částí pohybového ústrojí. Z tohoto hlediska jsou vhodné všechny druhy běhů, poskoků, obratů a pod. V části švihové gymnastiky jde o zvýšení elasticity svalstva celého pohybového aparátu a o vnímání pohybu a polohy, zejména kloubních celků. Sleduje se vydatné prokrvení šlach, vazů, kostí, které mají ve srovnání se svalovou tkání významně větší specifickou hmotu, a proto se pomaleji prokrvují. Do této skupiny patří cviky jako různé švihy, kmitání, kroužení, otáčení a úklony. Speciální část by měla obsahovat cvičení, které přednostně a lépe procvičují ty části těla, které jsou ve hře nejvíce zatěžovány. Vhodná jsou zejména švihová cvičení ve velkém počtu opakování, v co největším pohybovém rozsahu a se změnou rytmu. Dále by tato část měla obsahovat odporové cvičení ohebnosti.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.