Proč se spálí na slunci i lidé, kteří nemají zrzavé vlasy? Může za to gen!

Fototyp číslo jedna jsou lidé, kteří se nikdy neopálí. Do tohoto fototypu patří rusovlasí, pihatí lidé, se světlou barvou pleti a modrýma očima. Pro ty je každý pobyt na slunci utrpením. Výsledek jejich pobytu na slunci je téměř vždy  zarudnutí a navíc mají i vyšší riziko rakoviny kůže. A co vy? Také každé léto zažíváte stejný scénář, ačkoliv máte hnědé vlasy? Vědci odhalili příčinu!

opalování, zrzavé vlasy, geny

Červený gen
Lidé se dvěma kopiemi "červeného" genu MC1R se obvykle narodí jako rusovlasí, s bledou pokožkou a pihami. Ale kopii téhož genu můžete pod kůží ukrývat i s hnědou barvou vlasů, jen ji přebila silnější alela - verze "tmavovlasého" genu. Jako skrytému zrzkovi vám i jedna taková kopie stačí na to, abyste při opalování nastavili tvář zdravotním rizikům stejně jako rusovlasí lidé.

Rakovina hrozí více
Je známo, že byť jen jednomu až dvěma procentům lidí na zeměkouli narostou zrzavé vlasy, mají až 16-procentní podíl na melanomovém onemocněních . A na genetických vzorcích 400 lidí vědci z Wellcome Trust Sanger Institute zjistili, že v průměru až o 42 procent genových mutací v nádorových buňkách souvisejících se slunečním zářením mají více právě majitelé MC1R - ať už zrzaví nebo tmavovlasí. Melanom u čtyřicátníka s zrzavými vlasy by měl stejný počet mutací jako melanom u šedesátníka bez tohoto genu. Máme však i dobrou zprávu. Fenotyp červených vlasů se na druhé straně spojuje s nižším rizikem rakoviny prostaty. Jedním z vysvětlení je buď přímé působení genu MC1R nebo schopnost zrzavých vyprodukovat více vitamínu D, ačkoli ho paradoxně dokáží méně přijmout.

Není faktor, jako faktor
Každopádně, na slunci to neriskujte. Vyhýbejte se slunci mezi jedenáctou a třetí, ven choďte jen s čepicí, brýlemi a v tričku. A pamatujte, že přirozená ochrana kůže lidí s ohnivými vlasy trvá jen 10 minut. Přesně tolik stačí, než se spálíte. Totéž se stane, pokud se natřete nízkým faktorem, nebo natření pravidelně neobnovujete. I u nás používejte minimálně třicítku, u moře padesátku a úplně nejlépe uděláte, pokud dáte přednost celodennímu stínu. I tam se slunce sice působí, ale není tak nebezpečné.

Autor: Martina Dvořáková