Psi jsou lepší než antidepresiva a to není vše. Léčí i jiné neduhy. To je známý fakt, který byl nedávno podpořen tím, že byl odborně nazván. Jedná se o canisterapii. Mohou ji provádět speciálně cvičení pejsci, ale k této léčbě, pokud ji budete praktikovat ve vaší rodině, postačí i váš citlivý výcvik. Na canisterapii se nehodí úplně všichni psi, ale nejen o tom se dočtete v našem článku.
Empatie a interferon
Důležitým bodem na seznamu léčebného procesu mnoha chorob je kontakt s jinou osobou. Ten nám zlepšuje náladu a navíc nám dává neustále pocit, že máme u sebe někoho, o koho se můžeme opřít a spolehnout se na něj. Jenže rodina či přátelé nemají vždy tolik času, jak by si nemocný představoval. V tom případě je třeba hledat náhradní řešení, které by zahnalo vaši absenci. Jednou z možností je i canisterapie. Kontakt s pejskem dává člověku množství pozitivní energie a alespoň v době, kdy musíte nutně odejít, může nahradit vaši přítomnost. Vysoká empatie těchto stvoření pomáhá nemocným zlepšit jejich náladu a tím pádem podpořit jejich léčbu. Doteky s nimi a hlazení jejich kožíšků zase v těle vyvolává vyšší tvorbu interferonu, který má za následek zlepšení imunity. Taková forma terapie není vhodná pro alergiky. Nepříjemná bude ze začátku i pro lidi, kteří mají ze psů kvůli předešlým zkušenostem špatný vztah. Úkolem canisterapie je však i odstraňování takových fobií a naučení se pár triků, které vám pomohou zvládnout situaci a navodit lepší atmosféru.
Řízená canisterapie
Odbornou formou canisterapie je využívání vyškolených psů. Řízená terapie se dále rozděluje na další dvě části. První možností je dlouhodobá návštěva pacientů, která se provádí zejména při dlouhodobých onemocněních a postiženích. Druhá alternativa jsou krátké návštěvy při jednorázových problémech. Tímto způsobem mohou probíhat například i sezení s pacienty v nemocnici, kdy doprovázející osoba udělá dohodu s tím konkrétním zařízením. Pojďme se nyní podívat, při jakých různých nemocech může canisterapie pomoci. Zvířátko můžete využít například u mentálně postižených dětí, které tím získávají potřebný kontakt s někým jiným a navíc dokáže dlouhodoběji zaujmout jejich pozornost. Uklidňující účinek mají i na autisty. Dětičky po mozkové obrně s nimi mohou provádět různá cvičení formou hry, které zlepšují jejich stav. Vynikající jsou i u starých lidí, kde se stávají nejen jejich pomocníky, ale i malými psychologickými terapeuty. Pejsek dokáže pracovat stejně ve skupině, tak u jednotlivců.
Neřízená canisterapie
Tyto zvířátka však dokáží pomoci i bez speciálního výcviku. Pejsek je vynikajícím společníkem zejména pro osamělé lidi. Má socializační účinek a pomáhá i ke zlepšení jejich zdraví. Každý den je nutí k pravidelnému pohybu a tím pomáhá zlepšit jejich celkový stav a kondici. Nepochybným pozitivem je jejich psychologický účinek. Drobný člen rodiny pomůže zapomenout na těžké problémy a přefiltruje napětí v domácnosti. Svou nevinností nás obere o míč a přinutí nás chovat se klidněji a mileji. Pokud člověk bývá sám, může si s ním promluvit a vytvořit si tak s ním intenzivní vztah, který mu nahrazuje přítomnost blízkých lidí, kteří jsou zaneprázdněni. Pejsek je velmi vhodný i pro malé děti. Naučí je odpovědnosti a určité péči. Stejně pomáhá i depresivním a těm, kteří trpí nějakou psychickou poruchou. Zlepšuje jim náladu a pomáhá zahnat pochmurné myšlenky.
Vhodní psíci
Ideální a jediný druh plemene pro tuto terapii neexistuje. Vždy totiž jde o individualitu konkrétního pejska. Podstatná je mírná a přívětivá či hravá povaha. Nejčastěji se používá zlatý retrívr, ale nemůžete říci, že se na canisterapii hodí každý takový pes. Stejně může pomoci i zvířátko, které není čistokrevné. Zkušený trenér dokáže nejlépe odhadnout, zda bude pro kontakt s jinými lidmi vhodné. Během učení se pejsek musí naučit nejen několik příkazů, ale i odolnost vůči drsnějším pohlazení či tahání srsti nebo ocásku. Postižené děti totiž neumí odhadnout svou sílu a kdyby bylo zvířátko alergické na takové pohyby, mohlo by dojít k útoku. Jelikož jednotlivé sezení berou pejskům hodně energie, po každé návštěvě pacienta musí absolvovat odpočinek v podobě procházek, hraní a jednoduchého relaxu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.