Sport spolehlivě odstraní nadbytečná kila, ale pozor na to, který si vyberte!

O tom, že pohyb řeší nadbytečné kilogramy není pochyb. Určitě by měli obézní lidé, ale i ti s nadváhou sportovat. Ale jde o to, jaký sport si správně vybrat. Ne všechny sporty snesou nadbytečné kilogramy. Potom se může stát, že budete sportovat ne pro zdraví, ale pro zdravotní komplikace.

Sport spolehlivě odstraní nadbytečná kila, ale pozor na to, který si vyberte!

Řešte radikálně, ale s rozvahou
Rozhodli jste se radikálně řešit nadváhu a hned jste vyběhli na trať, abyste se zbavili nechtěných kilogramů? Zastavte se dříve, než bude pozdě! Pohyb je sice pevná součást redukčního programu, avšak bezhlavě sportovat nemá význam. Každý by měl znát stav svého organismu. Důležité je vědět zejména to, jak pracuje kardiovaskulární systém a získat informace o biochemických parametrech, zejména o obsahu cukru, cholesterolu a tuků v krvi. Zejména při vyšších stupních obezity je člověk méně pohyblivý a na to je třeba při výběru sportu přihlížet. Obecně platí, že vhodné jsou pohybové aktivity, při kterých se odlehčují klouby a nezatíží nadměrně kardiovaskulární systém. Ať už si zvolíte chůzi, cvičení ve vodě nebo tanec, nejdůležitější je, aby vás pohyb bavil.

Začněte se procházet
První krok k získání vysněné hmotnosti je chůze. Ne však v klasickém vycházkovém tempu. Ideální je rázná chůze, při které energicky hýbete i rukama. Pokud si vezmete na pomoc hole, budete se věnovat nordic walkingu. Síly nikdy nepřepínejte a tempo stupňujte pomalu. Při chůzi nezapomínejte na pravidelné dýchání, pouze tak si kvalitně prokrvíte celý organismus. Na běžeckou trať se můžete vydat až po shození několika kilogramů. Na začátek zvolte raději kombinaci rychlé chůze a běhu. Minutku si pobíhejte a dvě až tři se věnujte rychlé chůzi.

Voda unese i nadváhu 
Nejlepší kamarádka pro lidi s nadváhou je voda. V bazénu si můžete vybrat z více druhů pohybů. Nezačínejte klasickým plaváním, přihlaste se na aqua aerobik. Je vhodný pro všechny věkové i hmotnostní kategorie, a jelikož se cvičí v mělčích bazénech, mohou ho vyzkoušet i neplavci. Po ponoření se budete cítit lehčí a méně zatížíte páteř i klouby. Díky hydrostatickému tlaku, který je ve vodě, se lépe prokrví celé tělo. Pokud nemáte chuť na kolektiv, můžete si zacvičit sami v jezeře či bazénu. Zejména nohy si dobře procvičíte pochodováním a během ve vodě.

A kolo ji také uveze
Nebaví vás chůze a na plavky nechcete ještě ani pomyslet? Vytáhněte na světlo světa kolo! Při koupi si dejte záležet zejména na kvalitním sedadle a konstrukci, která je určena na vaši hmotnost. Nevydávejte se hned na nejvyšší kopec, začněte postupně. Pokud pocítíte únavu, klidně sesedněte a kráčejte vedle kola. V chladnějších měsících můžete klasické kolo vyměnit za stacionární. Šlapat na něm můžete i při sledování televize.

Tanec není jen pro štíhlé a navíc, ke štíhlosti může hodně dopomoci
Při snižování nadváhy je důležitá komplexní pohybová aktivita, proto jsou zapotřebí i silová cvičení. Vhodná je lehčí kalanetika, ale posilovat můžete i se speciální gumou či s lehčími činkami. Zátěž musí být v takovém případě nižší a opakování více. Cvičit můžete nejprve vsedě, abyste zbytečně nezatěžovali klouby na nohách. Výbornou pomocnicí při posilování je gymnastický míč. Pokud se vám nechce cvičit, zatančete si. Samozřejmě, přešlapování z nohy na nohu při pomalém tanci se nepočítá. Zvolte si rychlejší hudbu a snažte se udržet rytmus. Při krokových variacích se fantazii meze nekladou. Přemáhá vás opět lenost? Nezapomínejte, že při každém pohybu se do těla vylučují hormony štěstí, endorfiny.

Nezavírejte se s doma s nadváhou
Chuť sportovat snadněji najdete s kamarády. Nezavírejte se se svými kilogramy doma. Kolektiv při sportu motivuje. Zapojte se do jakéhokoliv rekreačního sportu, kde jde nejen o zdravé soutěžení, ale i zábavu.

Autor: Lenka Kostková