Sportovci by si měli hlídat hladinu zinku, může ovlivnit jejich výkon!

Sportovci se často zaměřují na příjem bílkovin, a přitom jim chybí některé stopové prvky.  Možná to bude znít divně, ale nedostatek zinku může zapříčinit i špatný výkon sportovce. Ale to není vše, co má tento prvek na svědomí.

Sportovci by si měli hlídat hladinu zinku, může ovlivnit jejich výkon!

Za důležité pro zdraví i sportovní výkon považujeme hlavně kvalitní proteiny,
zdravé tuky, komplexní sacharidy, vitamíny a minerály. Na stopové prvky nejednou zapomínáme, ačkoliv velkou část z nich ztrácíme při sportovní aktivitě například formou potu. U sportovců bývají stopové prvky příliš nízko zastoupeny oproti doporučeným množstvím, proto je dobré, aby byl i zinek ve stravě dostatečně obsažený.

Nefungující metabolismus, nízký výkon a problémy se svaly
Zinek je pro organismus potřebný sice ve stopovém množství, ale to nic nemění na tom, že jeho deficit způsobuje mnoho zdravotních komplikací. U sportujících lidí ovlivňuje hlavně výkon, zdraví svalů, fungování metabolismu a také imunitní systém. Zinek je pomocníkem hormonů. Jeho funkční zastoupení v těle je velmi vysoké a účastní se mnoha tělních procesů. Pro sportovce je nejpodstatnější to, že se zapojuje do funkce svalů, podporuje růst svalové hmoty a její regeneraci. Nemluvě o tom, že se podílí na udržení výkonného imunitního systému. To však ani zdaleka není vše. Tento stopový prvek je potřebný pro udržení reprodukčního zdraví, chrání před některými druhy rakoviny, uklidňuje, je prevencí deprese atd. V neposlední řadě je významným antioxidantem, který chrání tělo před škodlivými volnými radikály.

Kolik ho potřebujeme a kde se nachází?
Za doporučenou denní dávku pro dospělého člověka je považováno množství 15 mg zinku. Jeho potřeba však stoupá například u sportujících lidí nebo těhotných žen. Hýbe se kolem 25 mg na den. Samozřejmě, i zinek je nejlepší přijímat z potravy. Nachází se v široké škále potravin, jako například v rybách, mořských plodech, dýňových a slunečnicových semínkách, celozrnných obilovinách, droždí, vajíčkách, mléčných výrobcích, brokolici, sušených fících, máku a dalších. I přes bohaté zastoupení zinku v potravinách často trpíme jeho nedostatkem. Příčinou může být například vysoký příjem vlákniny, která snižuje jeho využití v lidském organismu. Pozor na dostatečný přísun zinku by si měly dát i sportující ženy, které užívají hormonální antikoncepci a lidé, kteří mají od lékaře předepsané diuretika. Podle vědeckých studií klesá využitelnost zinku v lidském těle i s přibývajícím věkem.

Spolehlivé řešení, jak netrpět deficitem zinku?
Určitě ano. Základem je pestrá a vyvážená strava, ale sáhnout můžete i po výživových doplňcích. Vhodné jsou například vitaminy ve spreji, které mají několikrát lepší využitelnost než ty ve formě tabletek. Kromě zinku v nich najdete i selen, vitaminy A, C, D, komplex vitaminů B a další živiny.
 

Autor: Martina Dvořáková