Tejpování se musí umět, není pro každého a na barvě pásky nezáleží

Tejpování, to není jen barevná ozdoba a barevné pásky nepatří pouze na těla vrcholových sportovců. Tejpování pomáhá i při migrénách, nesprávném držení těla či při otocích.

tejpy, zdraví, úrazy

Bolesti kloubů
Pobolívá vás před tréninkem koleno a chcete si ho zpevnit tejpem? Koupili jste si o tom i knížku? Kineziotejping vypadá jednoduše, ale bez důkladných znalostí anatomie vaše problémy nevyřeší. Důležitá není barva, ale pozice kloubu či svalu, když se páska lepí. A to není všechno!

Při tejpování barva nerozhoduje
Pokud lepíme pásku od úponu svalu, útlumíme ho. Většinou se tak děje při akutní bolesti, spasmu, po úrazu a podobně. Sval odlehčíme, pokud pásku nalepíme směrem k úponu. Platí to zejména v případě chronické bolesti při oslabeném svalu. Ve většině případů se páska lepí, když je sval prodloužený, ale při neurologických problémech, například po mozkové příhodě, se páska aplikuje ve zkráceném stavu.  Důležité je, odhadnout napětí, pod jakým se páska lepí. Fyzioterapeut zná hned několik technik, při kterých se využívá deset až devadesát procent napětí. Pokud nevíte, co je třeba tejpováním ovlivnit, nedočkáte se ani efektu.

Kineziotejping i při migréně
Kineziotejping se nespojuje jen s vrcholovými sportovci. Při správném nalepení zmírní bolesti páteře a migrenózní stavy. Pomůže vám s vymknutým kotníkem, zachrání vás při otocích, ale i při léčbě karpálního tunelu. Kineziotejping se využívá všude tam, kde chceme redukovat zánět, bolest nebo pomoci svalu při pohybu. Využívá se například i při lymfatických problémech. Tehdy se páska lepí technikou vždy ve směru toku lymfy. Tejpují se už i malé děti, aby se zkorigovalo vadné držení těla, ale i při potížích s plochýma nohama. Kineziotejping zvyšuje stabilitu kloubů, ale neomezuje jejich pohyblivost. Při správné technice lepení nemá vedlejší účinky. V mnoha případech může nahradit zpevňování ortézou nebo obvazem. Při pohybu se tak budete cítit svobodnější.

Náplast jako prevence
Tejpy se lepí i preventivně. Dokáží i předcházet problémům a přetížení. Nejlepší je lepit pásku hodinu před sportovním výkonem. V některých zemích například pojišťovny neproplatí sportovci poranění svalu, který měl už v minulosti zraněný a neměl ho preventivně zatejpovaný. Na tenisových dvorcích či na volejbalových hřištích můžete vidět různé barvy pásek. Jejich funkčnost je stejná, neodlišuje se podle odstínu. Růžová, modrá, černá, každá barva řeší tytéž potíže.

Voděodolný
Pásku si můžete nechat ně těle několik dní. Přežije sprchování i koupel. Přelepit ji je třeba asi po třech dnech, v některých případech až po týdnu. Náplast je vyrobena převážně z bavlny. Alergie na lepidlo jsou vzácné a stop jako po klasickém leukoplastí se nemusíte obávat. Pásky je dobré odstranit či nepoužívat, pokud se chystáte do sauny, případně plavat v moři. Malým dětem se nechává páska nejprve hodinu a čas postupně prodlužuje.  Po tom, co získáte instrukce od odborníka, si můžete pásku přelepit i sami. Jde zejména o koleno, kotník, zápěstí. U některých pozic nebo místech to však není možné.

Kdy netejpovat?
Netejpuje se při hnisavých nebo zhoubných onemocněních, otevřených ranách, horečnatých stavech, akutních trombózách. Lepení pásky není možné ani v případě onemocnění ledvin, při cukrovce či při vrozených srdečních vadách. Tejping neprospívá ani spálené pokožce.

Autor: Martina Dvořáková