Záchranáři se při dopravních nehodách jen výjimečně setkávají s tím, že lidé poskytnou zraněným první pomoc. Místo toho, jen přihlížejí, fotografují si neštěstí do mobilu a stopují, jak dlouho trvalo, než jsme přijela záchranka. Rádi pak komentují, co záchranáři dělají špatně, a občas i vulgární vynadají. Když se při autonehodě náhodou stane, že někdo z kufru vytáhne autolékárničku a použije ji, mají záchranáři důvod k oslavě. Vzpomínám si pouze na jediný takový případ. Auto srazilo chodce a na místě nehody byla lékařka, která věděla, jak autolékárničku použít. Lidé podle něj nejenže neznají pravidla první pomoci, ale ani nemají zájem se je naučit. Každý je přitom povinen poskytnout zraněnému první pomoc, jinak mu hrozí vězení. Na záchranu života někdy stačí jen ovázat krvácející ránu. S naším návodem a kvalitní autolékárničkou vše zvládnete a možná se z vás jednou stane hrdina. Menší krvácející ránu překryjte sterilní čtvercovou gázou, kterou můžete ovázat obvazem nebo přelepit leukoplastí. Dezinfekční sprej nikdy nestříkejte přímo do rány, slouží k ošetření okolí rány, nástrojů či gázy.
Při poskytování první pomoci používejte selský rozum a dělejte to, co vás první napadne. Když jdete zachraňovat cizí lidský život, měli byste v první řadě myslet na vlastní bezpečnost. Auto zastavte v dostatečné vzdálenosti od místa nehody, proti směru jízdy umístěte výstražné trojúhelníky a vypněte motor havarovaného vozidla.
Při prvním kontaktu se zraněným zjistěte jeho stav a vědomí. Pokud nereaguje na oslovení ani dotek, zkontrolujte dýchání. Zjišťuje se zrakem, sluchem a hmatem. Když nedýchá, hned začněte s umělým dýcháním. Při styku se zraněným nikdy nezapomínejte na ochranné rukavice. Nemusí být sterilní a mají chránit v první řadě vás. Kromě gumových rukavic z autolékárničky můžete použít igelitovou tašku nebo nepromokavý kus látky.
Laici se nemusí zdržovat se zjišťováním pulsu. Krevní oběh ověříte tak, že stisknete ušní lalůček nebo nehtové lůžko, které zbělá. Když ho pustíte a vrátí se do něj barva, srdce by mělo být v pořádku. V opačném případě začněte oživovat. Z úst zraněnému vyberte všechny cizí předměty a pusťte se do umělého dýchání s masáží srdce.
Když je člověk v bezvědomí a nedýchá, jednu ruku mu položte na čelo, zatlačte ní dozadu a druhou předsuňte čelist. Takto zajistíte, že se uvolní dýchací cesty a zapadlý jazyk. Pokud nebudete slyšet výrazný nádech, může to znamenat, že mu přestalo bít srdce. Srdce masírujte ve středu hrudní kosti a pamatujte si důležitý údaj: třicet stlačení hrudníku na dvě vdechnutí. Rychlost stisku by měla být sto za minutu. Pokud zraněného neznáte, při dýchání do úst použijte resuscitační roušku z autolékárničky, která vás ochrání před infekcí. Při každém vdechnutí zraněnému zacpěte nos. 30x stiskněte hrudník 2x vdechněte do úst.
Pokud je člověk v bezvědomí, dýchá a nemá žádné vážnější zranění, dejte ho do stabilizované polohy na boku. Ruku, která je k vám blíže, natáhněte kolmo k tělu, druhou chyťte za rameno a pokrčte v lokti. Vzdálenější nohu pokrčte v koleni a spolu s ohnutou rukou táhněte směrem k sobě. Hlavu dejte do mírného záklonu a podepřete rukou. Do příjezdu sanitky mu tak zajistíte čisté dýchání a zabráníte, aby se hýbal.
Škrtidlo raději nepoužívejte, protože zastavuje krevní oběh a v končetině mohou vzniknout nebezpečné sraženiny. Ránu zatlačte rukama nebo prsty a obvazujte obvazem. Krvácení zmírníte i tehdy, když budete končetinu držet ve svislé poloze nad úrovní srdce.
Na fixování zlomenin na rukou vám poslouží trojcípý šátek. Znehybnit jeden kloub nad a jeden pod zlomeninou, nikdy je nenapravujte. Když má postižený zlomenou nohu, obložte ji, aby jí nehýbal, případně ji můžete svázat se zdravou nohou, která poslouží jako dlaha. Zlomeniny na nohou jsou velmi bolestivé, proto pokud nemusíte, raději nimi vůbec nehýbejte a počkejte na sanitku. Člověk, který je bledý, má zrychlené, ale povrchní dýchání, potí se a je žíznivý, pravděpodobně zažívá úrazový šok. Snažte se ho uklidnit a v žádném případě mu nepodávejte žádné tekutiny ani jídlo. Když nešťastníka ošetříte, dejte ho do protišokové polohy na zádech s nohama nahoru. Pro zajištění tepelné pohody použijte izotermickou fólii.
Nejlepší volbou při dopravních nehodách je integrovaná linka 112, na níž se dovoláte záchranářům, hasičům i policistům. Se záchrannou zdravotní službou se spojíte i na starém známém čísle 155. Sdělte: 1. Své jméno a číslo telefonu 2. Místo nehody, název města nebo obce, významný orientační bod 3. Co se stalo, charakter nehody 4. Počet zraněných, jejich věk, pohlaví 5. Čekejte na rady a doporučení dispečera.
Sterilní skládaná gáza na pokrytí ran 2 ks
Dezinfekční roztok na ošetření okolí rány, nástroje a gázy
Resuscitační rouška na umělé dýchání
Trojcípý šátek na znehybnění končetin 2 ks
Izotermická fólie, která slouží jako tepelná přikrývka
PVC rouška na krytí zraněného hrudníku
Jednorázové rukavice jako prevence před infekcí
Hladká náplast na fixaci obvazů
Obvaz č. 4 má podušku na rány 3 ks
Hydrofilní obvaz na sterilní krytí rány 3 ks
Pružné obinadlo k zastavení silného krvácení nebo fixaci dlahy
Náplast s polštářkem na nejmenší rány 10 ks
Nůžky
Zavírací špendlíky
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.