Bolest hlavy u dětí patří mezi časté zdravotní problémy. Určitě má každý rodič obavu, z čeho tato bolest vzniká, jakou má příčinu a jak můžete svému dítěti pomoci. Je dobré vědět, čeho je třeba si všímat předtím, než navštívíte dětského neurologa, abyste uměli odpovědět na otázky, které vám určitě položí.
1. Bolest hlavy při zvýšeném nitrolebním tlaku
Toto je nejzávažnější příčina bolestí hlavy, protože zvýšený nitrooční tlak může být způsoben expanzivním procesem v mozku (tumor, krvácení, rozšířené mozkové komory).
Taková bolest je velmi intenzivní, je doprovázena zvracením, je častá a málo reaguje na podání analgetika. Neurolog při vyšetření zjistí příznaky pocházející ze zvýšeného nitrolebního tlaku a hned vás pošle na zobrazovací vyšetření mozku: CT nebo MRI.
2. Bolest hlavy při zánětlivých onemocněních centrální nervové soustavy
Další závažnou příčinu bolestí hlavy způsobuje zánět mozkových blan nebo mozku různého původu. Bolest je intenzivní, dítě je nemocné, může mít teplotu, zvrací, je světloplaché. Neurolog zjistí pozitivitu tzv. meningeálních příznaků. Léčba zánětů mozku patří na infekční kliniku, musí být intenzivní, důsledná a děťátko zůstává ve sledování neurologa.
3. Bolest hlavy cévní etiologie - tzv. vazomotorické bolesti hlavy
Jde o klasickou migrénu, u dětí mívá většinou odlišný průběh než u dospělých. Je typické, že bolest se nevyskytuje často, nejvíce 2-3x v měsíci, je intenzivní, může být doprovázena pocitem na zvracení až zvracením, bolestí břicha, potížemi s vyslovováním, pocitem míhání před očima.
U dětí se podává tzv. profylaktická léčba, která má za cíl bolest hlavy minimalizovat a odstranit provázející obtíže, jako je zvracení, napínání, podává se i analgetická léčba (Ibalgin, Paralen…), kterou je třeba podat hned v začátku bolesti. Léčba dětské migrény patří do rukou dětského neurologa, který musí vyšetřením vyloučit jiné, závažné příčiny bolesti hlavy.
4. Bolest hlavy přenesena z jiných, extracerebrálních struktur
Jde o bolest hlavy při akutním zánětu nosních dutin, nemocech zubů, očních onemocněních, poruchách páteře, atd. Zde je třeba vždy odstranit vyvolávající příčinu bolesti hlavy.
5. Tenzní bolest hlavy (psychogenní)
Jde o nejčastější příčinu bolestí hlavy u dětí, vyplývá z různých stresů ve škole, rodině. Neurolog po důkladném vyšetření a vyloučení jiných příčin doporučí psychologické vyšetření a intervenci.
6. Různé příčiny bolestí hlavy
Bolesti hlavy po úrazu, bolesti hlavy u epileptiků, bolesti hlavy po odběru mozkomíšního moku, atd.
Příčin bolestí hlavy je velmi mnoho, a proto je důležité dát dítě důkladně vyšetřit.
jak dlouho bolest hlavy trvá,
jak je často,
kdy se vyskytuje: ráno, během dne, zda se dítě díky bolesti hlavy i vzbudí,
zda při ní dítě zvrací nebo má pocit na zvracení, bolesti břicha,
zda mu nevadí světlo,
zda mu fyzická aktivita bolest hlavy zhoršuje,
co mu pomůže při bolesti hlavy (spánek, odpočinek, tabletka…),
zda se v rodině vyskytuje migréna,
jak dítě toleruje školu, školku, zda nemá potíže s vrstevníky,
zda jsou bolesti hlavy i během víkendů, prázdnin,
zda nemá alergii, jak často bývá nemocné,
zda nepotřebuje brýle, zda má provedeno oční vyšetření,
zda nemívá často rýmy, záněty dutin,
jestli něco bolest hlavy vyvolává - únava, strava, stres.
Po zodpovězení těchto otázek dětský neurolog vaše dítě vyšetří a podle výsledku neurologického vyšetření doporučí zrealizování dalších vyšetření - například odběr krve, oční vyšetření, ORL vyšetření, někdy ortopedické vyšetření, stomatologické vyšetření, psychologické vyšetření, považuje za vhodné, tak zobrazovací vyšetření mozku (CT, MRI), elektroencefalografie.
Po zhodnocení výsledků vyšetření navrhne léčbu vašeho dítěte.
Všímejte si tedy vašeho dítěte, pokud mívá bolesti hlavy, snažte se zodpovědět si předchozí otázky a neváhejte s návštěvou lékaře.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.