Zelený čaj je známý jako silný antioxidant, pomocník při hubnutí a zdravém životním stylu, ale jsou vlastnosti, které dosud nejsou široké veřejnosti známy. Patří mezi ně ochrana před nádorovými buňkami.
V laboratoři toto onemocnění uměle vyvolaly u poraněných zvířat tak,
že jim natírali kůži silnými rakovinotvornými látkami. Výsledek? Kůže zvířat ošetřena lístky zeleného čaje, působení těchto látek tvrdošíjně odolávala. Zajímavé na tom je, že jim vedle toho zmizely některé kožní útvary jako např. bradavice. Tuto ochrannou vlastnost zeleného čaje vědci připisují tzv. polyfenolům, které zelené lístky obsahují. Zvířata, která je během pokusu přijímala v potravě, byla chráněna dokonce i proti škodlivým účinkům UV - záření. Nezapomeňte si proto i na dovolenou přibalit pár lístků zeleného čaje. Při jeho koupi buďte ostražití. K čaji se nesmí dostat kyslík, který ho znehodnocuje, musí být krásně zelený i v sušeném stavu.
Většinou u nás prodávají zelené čaje téměř hnědé barvy,
což svědčí o jejich velmi nízké kvalitě. Samozřejmě takový čaj nemá léčivé účinky. Když si koupíte dobrý zelený čaj, který vůbec není levný, skladujte jej na tmavém suchém místě v porcelánových nebo plechových krabičkách. Lepší jsou plechové, neboť se cestou na dovolenou nerozbijí. Jinak zelený čaj se často prodává v krásných krabicích, do kterých si pak můžete odkládat třeba knoflíky nebo bonbóny.
Příprava zeleného čaje se od přípravy černého čaje liší tím,
že voda po varu se nechá pár minut ochladit a až pak se čaj zalije. Jinak je postup stejný. Do horkého džbánu nasypeme lístečky čaje, přibližně jednu lžičku na šálek a až když se lístečky zahřejí, zalijeme je vodou. Dvě minuty ho necháme louhovat na povzbuzení a 3,5 minut na uklidnění.
Večer by se měl pít čaj dobře vylouhovaný,
aby nenastaly problémy se spánkem. Pokud vám trocha studeného čaje zůstane, udělejte si zábal na oči. Silně namočte dva vatové tampony a na deset minut si je dejte na přivřené oči. Pomáhá také proti otokům. Dobré je mýt si obličej alespoň jednou týdně zeleným čajem. Zjistilo se dokonce, že odvar ze zeleného čaje je významným pomocníkem při boji proti plísním. Někdy stačí preventivně si v něm máčet nohy. V létě je skvělé dát si studený zelený čaj s kostkami ledu a sezónním ovocem, nebo čerstvými bylinami jako jsou máta, meduňka, borůvkový větvičku i s plody, růže ...
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.